Symposium ‘Polemiek en politiek rondom het tijdschrift Forum’
Dit evenement heeft in het verleden plaatsgevonden.
Op zaterdag 8 november 2025 organiseert de Vestdijkkring, in samenwerking met de Stichting Menno ter Braak, het E. du Perron Genootschap en de Openbare Bibliotheek Amsterdam, een symposium over het invloedrijke tijdschrift Forum en de drie markante persoonlijkheden die ermee verbonden waren: Menno ter Braak, Simon Vestdijk en E. du Perron.
Programma en sprekers:- Jacqueline Bel, hoogleraar moderne Nederlandse letterkunde (VU), opent met een lezing over het ontstaan en de doelstellingen van het tijdschrift Forum. Zij belicht de rol van Vestdijk, Ter Braak en Du Perron en hun bijdragen aan het tijdschrift.
- Flip Hammann, Egbert Dommering en Dik van der Meulen, vertegenwoordigers van de betrokken genootschappen, gaan in gesprek over de onderlinge verhouding en samenwerking tussen de drie schrijvers. Roel Jonker leidt het gesprek.
- Henk Terhell en Leo Willemse presenteren een visuele reis door het interbellum, met boekomslagen, grafisch werk en beeldmateriaal van en over Vestdijk, Ter Braak en Du Perron
- Carla du Pree, historicus en cultuurwetenschapper, sluit af met een actualisering van hun polemieken tegen het fascisme en hun betrokkenheid bij het ‘Comité van Waakzaamheid’. Hoe relevant zijn hun ideeën vandaag de dag?
- Bas Verwey is moderator.
- Jacqueline Bel is een gerenommeerd literatuurhistoricus en auteur van onder meer Bloed en rozen en De postkoloniale spiegel.
- Carla du Pree schreef Johan Huizinga en de bezeten wereld en onderzoekt de rol van intellectuelen in crisistijden.
- Flip Hammann, Egbert Dommering en Dik van der Meulen zijn deskundigen op het gebied van Nederlandse literatuur en geschiedenis.
- Locatie: Openbare Bibliotheek Amsterdam Oosterdok
- Tijd: 14:00 – 16:15 uur, gevolgd door een borrel
- Entree: €10 (leden OBA: €5; leden van de Vestdijkkring, Stichting Menno ter Braak en E. du Perron Genootschap: gratis)
- Boeken en tijdschriften: Voor en na het symposium te koop
Blijf op de hoogte van het laatste nieuws
Nooit meer iets missen? Meld je aan voor een nieuwsbrief van de OBA en ontvang ons laatste nieuws, boekentips, activiteiten en nog veel meer in je mailbox.
Schrijf je in